pastviny.jpg (25191 bytes)

ú.n. Pastviny

Přehrada se nachází na horním toku řeky Divoká Orlice. Přes přehradu vede silnice Žamberk-Králíky, ke hrázi se dá dojet bez problémů podle značení "údolní přehrada"...  Potápění je možné na celé přehradě. Z vlastních zkušeností doporučuji se potápět v jarních měsících, protože voda není vykvetlá a je ještě celkem slušná viditelnost. Doporučuji používat svítilnu.

Asi nejzajímavější lokalitou je ponor u přehradní hráze od bufetu "U hráze, pod nímž se nachází dřevěné molo cca 3x3m. Lokalita je na hranici bezpečnostního pásma hráze., proto je třeba dávat pozor, aby se toto pásmo nenarušilo.Není třeba zvláštního povolení, ale je dobré dát vědět hráznému (zná ho tam úplně každý a bydlí hned nad hrází). Při ponoru u hráze mějte stále na paměti, že se potápíte na hranici bezpečnostního pásma hráze!
Max hloubka v korytě je 24m, proud je zanedbatelný. K vidění je spousta ryb (kapři, líni a byl viděn i 1m tolstolobik) a místy také zbytky visuté železnice, která se používala k dopravě kamene z lomu, který se nachází asi 3 km od hráze proti proudu na pravém břehu. V případě zájmu o prozkoumání lze lom najít nejlépe tak, že   v Pastvinách vyhledáte autobusové nádraží, odtud se pak třeba se vydat směrem na Klášterec nad Orlicí. Asi 600 m od nádraží je odbočka vlevo. Zde zaparkovat, výstroj je třeba snést k vodě. Lom je na druhém břehu (cca 150 m plavání), pozná se snadno, je to jediná vysoká skalní stěna. 

Plnění lahví je možné po domluvě na základně vodní záchranné služby, základna se nachází poblíž kempu "U kapličky".

info a text: Radek Šmok