lom Borek

Lom je u obce Borek, kousek od Chotěboře (asi 7 km). Pokud přijedeš do Borku od Chotěboře, pokračuješ dál na Vilémov (za vesnicí rovně, nikoli doprava směrem na Běstvinu, asi 800m za vesnicí je odbočka doleva (jakoby do pole), jede se po ní až k lomu.
Lom je oplocen, návštěvu je tedy třeba předem domluvit.
Dojet se dá až téměř k vodě, jede se vpravo kolem lomu  (na cestě je zákaz vjezdu) asi 50m za závoru. V levotočivé zatáčce je základna potápěčů Triton Sport. 

 GPS  N49°47´34,4"   E015°34´39,2"

V lomu býval vrak policejního vrtulníku Mi-4 (že by nevydařená policejní akce ?? :-) , ten byl ale po čase zase vyzvednut a přesunut na jiný lom.

Stále ale lze obdivovat  ponorku STEJSKANIK (stavěna pravděpodobně podle společného projektu Julese Verna a Járy da Cimrmana :), Wartburga a kloubový autobus. Když si v něm člověk sedne, má dojem, že za chvíli přijde revizor :))) Ponorka a Wartburg leží v hloubce cca 18m (stav z r. 2012), autobus cca 30m.  (voda v lomu stále pomalu stoupá, takže údaje o hloubce jsou jen orientační).  Lom je slušně zarybněn, takže i v malých hloubkách lze, hlavně v zatopených stromcích, najít něco zajímavého na pozorování.

Kontakt:  Triton Sport , Jana@triton-sport.cz  Jana Pilařová, telefon 603 167 480

Historie lomu je hezky popsaná zde...


 

[9-10/2003] - velmi pěkná viditelnost, světlo i v hloubce u vraků :

 

[1.4.2012] - hezká viditelnost místy až 8m . Do lomu se nyní proplouvá otevřenou brankou :-)  Za ní je přichystáno drátěné oko (že by na podvodní zajíce ?)  :-)