Kristýna u Hrádku nad Nisou

zatopený důl Kristýna

Kristýna je bývalý povrchový důl. Je asi 29 m hluboká, dno je písčito-bahnité. Jednou jsme s kolegou spustili bahenní lavinu. Na ten zážitek, strach, pokoru a ticho nezapomenu. Na Kristýně uvidíš dost ryb. Je zde hodne úhořů. V květnu se krásně vyhřívají na mělčině na písku . Jsou zde štiky "potkal jsem jednu co musela mít snad 1,5 m. Projela kolem mne rychlostí blesku a přesto si uvědomuji, že jsem viděl jen její tělo o síle lidského stehna. Rybáři o ní vědí a snaží se jí chytit na speciální vlasec." Je zde též dost kaprů a okounů. Doporučuji levou část Kristýny (parkoviště za zády). Kristýna pomerně dost zarostlá vegetací, jsou zde i škeble. Kvalita vody však kolísá. V zadní části jsou stromy pod vodou a život kolem nich. Je to zajímavé, ale pozor na zamotání se do vlasců a větví.

V sezóne se platí asi 40,- za parkování. Jsou zde kiosky, jachetní klub a spousta rybářů. Kristýna je poslední odbočka (vlevo) před hraničním přechodem do Polska.

Informace od : Jirka Pravda

 

Zpráva z konference Scuba-cz :

Dne 1.6.02 byla uvedena do provozu potápěčská základna Kristyna - Triton Blue, po dohode s provozovatelem Kristyna a.s. byly dohodnuty nejen ceny za
sluzby potapecum, ale také i pravidla pro potapeni, vycvik a vyuzivaní lokality vodni plochy Kristyna.

Podrobnosti a podminky pro potapeni na Kristyne naleznete internetove adrese http://www.tritonblue.cz